KOLEKCE OSM STOLETÍ
PŘIPOMÍNÁ HISTORII VÍNA V KOBYLÍ

Kolekce vín s podpisem osmi století tradice pěstování révy vinné na slunných kobylských stráních připomíná příběh vína z Kobylí, které prošlo během svého vývoje zajímavou historií. Bohatost zkušeností a umu, předávaných z jedné vinařské generace na druhou, jsou zde pozitivně ovlivněny moderními postupy školení vín. Unikátnost viničních tratí poskytující ideální půdní a klimatické podmínky pro mnoho bílých, ale také modrých odrůd révy vinné. Tento solidní základ stál u zrodu kolekce, kterou tvoří osm odrůd vín typických pro viniční tratě v Kobylí. Charakter těchto pečlivě vybraných vín je odrůdově typický a vůně i chuť přímo vybízí ke snoubení s pokrmy lokální kuchyně.


VÍNA KOLEKCE OSM STOLETÍ

Všech osm odrůd, vybraných pro Kolekci Osm Století, hrdě nese nejen podpis historie psané generacemi vinařů po staletí, ale také emblém jedné z unikátních viničních tratí kobyliského katastru – tratě Lumperky. Tratě symbolizující dokonale vyzrálé hrozny nejlepší kvality, což je jedním z předpokladů k zařazení vín do této nové kolekce.


RULANDSKÉ ŠEDÉ POZDNÍ SBĚR 2006 Barrique, víno suché, Holý kopec

Barva vína je žlutozlatá se zlatavými odlesky. Vůně je široká, s jemně dřevitými tóny . Chuť je plná, nasládlá, elegantní, s chutí zralého, tropického ovoce, s dlouhou dochutí tvořenou sladkými taniny, dřevitě-kořenitými tóny a jemnou vanilkou.

 

RULANDSKÉ MODRÉ KLARET POZDNÍ SBĚR 2016, víno polosuché, Sovinky

Barva vína je světle tělová, s odlesky růžového zlata. Vůně je příjemná, ovocně květinová,s tóny broskvových květů a dozrávajících meruněk. Chuť je svěží, živě ovocná, šťavnatá po broskvích, s dlouhou příjemnou dochutí.


FRANKOVKA POZDNÍ SBĚR 2015, víno suché, Holý kopec

Barva vína je rubínově červená. Vůně je široká, ovocná s nádechem višňového likéru. Chuť je velmi plná, extraktivní s tóny lesního ovoce a kompotovaných višní, v dlouhé dochuti cítíme nasládlé, sametově hebké třísloviny Víno leželo v dubovém sudu.


VELTLÍNSKÉ ZELENÉ KABINETNÍ 2015, víno suché, Holý kopec

Na intenzívní svěžest tropických plodů ve vůni v pikantní a šťavnaté chuti navazují citrusové plody.


MÜLLER THURGAU KABINETNÍ 2015, víno polosuché, Sovinky

Víno láká svou lehce muškátovou vůní, kterou v chuti doplňují lahodné tóny zralých broskví, šťavnatých nektarinek a lehký dotek citrusových plodů.


 

MUŠKÁT MORAVSKÝ KABINETNÍ 2016, víno polosuché, Žleby

Vůně je muškátová s jemnými ovocnými tóny. V chuti je víno plně muškátové, s příjemnou kyselinkou a dlouhou dochutí.

 

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ – POZDNÍ SBĚR 2015, víno suché, Holý kopec

Barva vína je zelenožlutá, v osvěžující vůni dominují grepové tóny. Odrůdově typické je toto víno i v chuti, která je středně plná až plná s příjemnou pepřovitostí v dochuti.
Doporučené snoubení: ke sladkovodním rybám a jemným paštikám.

 

RYZLINK VLAŠSKÝ – POZDNÍ SBĚR 2016, víno polosuché, Lumperky

Barva vína je světle žlutá, jiskrná. Vůně vína je široká, květinově ovocná. Chuť vína je plná, ovocitá s jemnou kyselinkou s dlouhou jemně nasládlou dochutí.

 

RULANDSKÉ ŠEDÉ - POZDNÍ SBĚR 2016, víno polosuché, Holý kopec

Barva vína je zlatavá V pronikavé ovocné vůni postřehnete zralou, máslovou hrušku. Chuť je vydatná, doplněná šťavnatostí citrusových plodů, která harmonizuje s tóny kandovaného ovoce a sušených fíků.

 

SAUVIGNON - VÝBĚR Z HROZNŮ 2015, víno polosuché, Dvořanky

Barva vína je světle žlutá. Působivá vůně přináší typicky odrůdové tóny s výraznou nazrálou broskví. V plné chuti vína pak vynikají tóny černého rybízu, vše je navíc podepřeno vyšším alkoholem, který podporuje přirozeně nasládlý projev vína..
Doporučené snoubení: k vepřovému a telecímu masu v klasických úpravách a k zeleninovým salátům

 

TRAMÍN ČERVENÝ – POZDNÍ SBĚR 2016, víno polosuché, Dvořanky

Barva vína je zlatožlutá, jiskrná, ležením ještě víc zezlátne. Vůně je plná, tramínová s tóny čajových růží. Chuť je plná, kořenitá, s extraktivní lékořicovou dochutí.

 

MODRÝ PORTUGAL – POZDNÍ SBĚR 2013, víno suché, Lumperky

Barva vína je tmavě červená. Ovocné tóny vůně jsou díky nazrávání vína v dubových sudech doplněny jemným dřevitým buketem. V chuti ladí ovocné tóny s příjemnou tříslovinou, dochuť vína je dlouhá.
Doporučené snoubení: k výraznějším úpravám drůbeže či jemnému vepřovému masu.

 

SVATOVAVŘINECKÉ – POZDNÍ SBĚR 2009, víno suché, U skalky

Barva vína je rubínová s cihlovými tóny. Ve vůni vyniká lahodnost sušených švestek, na kterou v chuti navazují tóny připomínající povidla. Dochuť je sametově dlouhá..
Doporučené snoubení: ke zvěřině nebo svíčkové na smetaně

 

RULANDSKÉ MODRÉ – VÝBĚR Z HROZNŮ 2011, víno suché, Sovinky

Barva vína je temně granátová. Ve vůni vás upoutají výrazné ovocné tóny drobných červených plodů. Chuť je elegantní, měkce sametová s velmi jemnou kyselinou a příjemnou tříslovinou.
Doporučené snoubení: k pečeným červeným masům nebo jemným úpravám zvěřiny

 

LOKALITA 

Díky příznivým polohám zdejších viničních tratí a vhodným klimatickým i půdním podmínkám se v Kobylí daří většině bílých odrůd révy vinné, ale lokalita je zejména proslavená produkcí unikátních červených vín. Typické modré odrůdy révy vinné jsou Modrý Portugal, Frankovka a Svatovavřinecké. Z uvedených modrohorských odrůd je možné také produkovat vína originální certifikace (VOC). Obec Kobylí se rozprostírá v údolí říčky Trkmanky. Okolí obce náleží ke karpatské soustavě, která je v této části Moravy představována oblastí Středomoravských Karpat. Celý kobylský prostor je tvořen její částí, Kyjovskou pahorkatinou. Severovýchodní část katastru zasahuje do bývalé vnitrozemské delty, v níž bylo kdysi Kobylské jezero s mírně slanou vodou. Charakteristický obraz obce vytváří zvlněný, místy silně svažitý terén, v nižších bodech přecházející v drobná údolí.